Mūsu lolojumdzīvnieku labsajūta un veselība lielā mērā ir atkarīga no tā, cik labi darbojas viņu imūnsistēma. To stiprināt der ne tikai rudens un ziemas mēnešos.
Kā darbojas imūnsistēma?
Imūnsistēma ir atbildīga par suņu un kaķu imunitāti, un to veido dažādi orgāni un šūnas. Tā ir pirmā aizsardzības līnija cīņā pret patogēniem.
Organisma imunitāti var iedalīt šādi:
- iedzimtā (nespecifiskā) imunitāte, kuras uzdevums ir novērst patogēnu iekļūšanu organismā. Tā reaģē ļoti ātri, bet tai nepiemīt imunoloģiskā atmiņa (atkārtotas infekcijas gadījumā organisms nereaģēs ātrāk);
- aktīvā nespecifiskā imunitāte (aktīvi atbrīvojas no mikroorganismiem ar klepošanas, šķaudīšanas vai caurejas palīdzību);
- pasīvā nespecifiskā imunitāte (novērš mikroorganismu iekļūšanu organismā caur ādas un gļotādas aizsargbarjeru);
- iegūtā (specifiskā) imunitāte uz stimulu reaģē lēnāk. Lai tā darbotos nepieciešams nonākt saskarē ar antigēnu (antigēns ir viela, ko ķermenis atpazīst, mobilizē to, lai veidotu antivielas pret kādu konkrētu patogēnu). Imūnsistēma atceras šo reakciju;
- specifiskā aktīvā imunitāte (piemēram, no mātes piena uzņemtās antivielas);
- specifiskā pasīvā imunitāte (iepriekšējās infekcijas un preventīvā vakcinācija).
Jūsu lolojumdzīvnieka veselība ir atkarīga no imūnsistēmas darbības efektivitātes.
Novājinātas imunitātes cēloņi suņiem un kaķiem
Līdzīgi cilvēkiem jūsu lolojumdzīvnieka imunitāte var pasliktināties rudenī un ziemā. Tomēr tas nav vienīgais laiks, kad imūnsistēma var tikt novājināta:
NESABALANSĒTS UZTURS — slikts uzturs, kas nesniedz visas lolojumdzīvniekam nepieciešamās barības vielas, piemēram, olbaltumvielas, taukus, nepiesātinātās taukskābes, vitamīnus un minerālvielas, novājina nespecifisko imūnsistēmu. Tādējādi atvieglojot patogēnu nonākšanu suņa vai kaķa organismā.
PARAZĪTU INVĀZIJAS — parazītu izdalītie toksīni kaitē dzīvnieka organismam, tādējādi novājinot gan imunitāti, gan organismu kopumā.
HRONISKS STRESS — ja mīlulis ilgstoši dzīvo stresā, pastiprināti izdalās kortizols, kas pazīstams arī kā stresa hormons. Tas mobilizē lolojumdzīvnieka organismu un pastāvīgi uztur to trauksmes stāvoklī. Diemžēl šāds stāvoklis rada lielu slodzi uz organismu un negatīvi ietekmē dažādus procesus, tostarp imūnsistēmas darbību.
DZĪVNIEKA VECUMS — jāatceras, ka lolojumdzīvnieka imūnsistēma, gadiem ejot, var kļūt vājāka, tāpēc nepieciešams pievērst īpašu uzmanību vecāku dzīvnieku imunitātes stiprināšanai. Arī jauniem dzīvniekiem var būt nepieciešams papildu atbalsts, it īpaši pirms un pēc vakcinācijas, kā arī pārvākšanās laikā.
Kā stimulēt imūnsistēmas darbību?
Jūsu suņa vai kaķa imūnsistēma būs daudz spējīgāka cīnīties ar infekcijām, ja izvēlēts pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs, kurā iekļautas organisma dabisko aizsardzību veicinošas vielas. Kā piemēru šādām vielām var minēt beta-glikānus un HMB (3-hidroksi-3-metil sviestskābe). Citas sastāvdaļas ar līdzīgu pozitīvu iedarbību ir Echinacea purpura, nepiesātinātās omega-3 taukskābes, kā arī A un E vitamīns.
Beta-glikāni suņiem. Kas tie ir un kāpēc jālieto?
Beta-glikāni ir polisaharīdi (saliktie ogļhidrāti), kas atrodami sēņu, raugu, graudaugu un atsevišķu baktēriju sieniņās. Beta-glikāni palīdz veicināt imūnsistēmas darbību laikā, kad dzīvnieks un tā imunitāte ir novājināta.
Kas ir HMB?
HMB jeb 3-hidroksi-3-metil sviestskābe ir viela, kas stimulē atsevišķu šūnu, fagocītu, darbību, kuru uzdevums ir apturēt infekcijas attīstību.
Kāpēc beta-glikānu un HMB kombinācija garantē labāko iedarbību?
Starp beta-glikāniem un HMB veidojas sinerģija, kas nodrošina divējādu atbalstu lolojumdzīvnieka imunitātei — palīdz stimulēt gan organisma iedzimto (nespecifisko), gan adaptīvo (specifisko) imunitāti:
- aktivizē specifisko imunitāti, tādējādi palīdzot mobilizēt organismu, lai tas sāktu ražot antivielas;
- vienlaicīgi palīdz aktivizēt organisma iedzimtos imūnsistēmas mehānismus, ko dēvē arī par pirmo aizsardzības līniju.
Šī kombinācija ļauj organismam ātri cīnīties ar apdraudējumu.
Kad ieteicams lietot papildu beta-glikānus?
Beta-glikānus un HMB saturošus produktus vajadzētu lietot brīžos, kad jūsu lolojumdzīvnieka imunitātei nepieciešams papildu atbalsts, piemēram:
- lietojot nesabalansētu uzturu, piemēram, gatavojot to mājās;
- ja paaugstināts inficēšanās risks (piemēram, rudenī un ziemā, kā arī rudens un pavasara saulgriežos);
- pirms plānota saskare ar citiem dzīvniekiem (piemēram, pirms izstādēm vai sacensībām);
- grūsnības un laktācijas periodā, lai stiprinātu pēcnācēju imunitāti;
- pēc ārstēšanas vai atlabšanas laikā.
Īpašības, kas raksturo lielisku produktu lolojumdzīvnieka imunitātes atbalstam
- Labi produkti suņu imunitātei ietver sastāvdaļas ar zinātniski pierādītu iedarbību, un to sastāvi izstrādāti tā, lai atsevišķie elementi veidotu sinerģiju un sniegtu labāko iespējamo rezultātu. Īpaša uzmanība jāpievērš sastāvam, lai garantētu vislabāko atbalstu lolojumdzīvnieka imūnsistēmai.
- Jāizvēlas produkti, kurus izstrādājuši eksperti, kas specializējas dzīvnieku uztura jomā un izceļas gan ar teorētiskām, gan praktiskām zināšanām. Šādu ekspertu iesaiste garantē produktu kvalitāti un efektivitāti.
- Produktam jābūt ērti lietojamam un garšīgam, lai lolojumdzīvnieks ar prieku iesaistītos procesā.
- Produkts ir uzticams, un to iesaka veterinārārsti.
Kā piemēru var minēt Vet Expert ražoto VetoMune.
Jūsu veterinārārsta viedoklis ir svarīgs, tāpēc, izvēloties produktus, ņemiet to vērā. Izmantojot labākos līdzekļus imunitātes atbalstam, jūs varat būt droši, ka jūsu mīlulis būs pasargāts un ar prieku dosies pastaigās gan saulainā, gan lietainā laikā. Vairāk par šo produktu varat uzzināt pie sava veterinārārsta.