Jūsu lolojumdzīvnieka zarnu mikroflora ir atbildīga par pareizu gremošanas sistēmas darbību. Tā ietekmē arī lolojumdzīvnieka imūnsistēmas darbību, tas ir, spēlē būtisku lomu saistībā ar dzīvnieka imunitāti.
Suņu un kaķu gremošanas sistēma
Suņu un kaķu gremošanas sistēmā mīt daudz un dažādu anaerobo un aerobo baktēriju. Tās atrodamas visā gremošanas sistēmā — gan mutē, gan zarnās, kur veido zarnu mikrofloru. To skaits svārstās atkarībā no dzīvnieka vecuma.
Zarnu mikrofloru veido trīs dažādu baktēriju grupas, starp kurām pastāv simbioze:
- labās baktērijas, kas ierobežo potenciāli patogēno baktēriju izplatību;
- potenciāli patogēnās baktērijas, kas atsevišķu stimulu ietekmē var kaitēt dzīvnieka organismam;
- patogēnās baktērijas, kas kaitē dzīvnieka organismam.
Ja patogēno baktēriju skaits ir lielāks par labo baktēriju skaitu, zarnu mikroflorā rodas disbalanss.
Ja izveidojies disbalanss, tas būtiski ietekmē gremošanas trakta darbību, barības vielu absorbciju, kā arī visa organisma stāvokli kopumā.
Kas ir suņu probiotiķi un kāda ir to iedarbība?
Probiotiķi ir dzīvas labās baktērijas, kas pozitīvi ietekmē dzīvnieka organismu. Zarnās mītošās probiotiskās baktērijas samazina potenciāli patogēnisko baktēriju izplatību. Tādā veidā tās palīdz saglabāt zarnu mikrofloras līdzsvaru, kas nepieciešams pareizai gremošanas trakta darbībai un, kā liecina nesen veiktie pētījumi, arī pareizai imūnsistēmas darbībai.
Visbiežāk lietotie probiotiķi suņiem un kaķiem ir baktērijas:
- Lactobacillus acidophilus;
- Lactobacillus casei;
- Enterococcus faecium.
Kas ir svarīgākās probiotiķu iezīmes?
Kā jau zināms, probiotiķus vajadzētu lietot paralēli antibiotikām. Tomēr, ņemot vērā probiotiķu gremošanas sistēmu regulējošo iedarbību un ietekmi uz imūnsistēmu, to lietošanas iespējas ir daudz plašākas. Tiek uzskatīts, ka probiotiķi:
- sniedz atbalstu gremošanas sistēmas darbībai un uzlabo barības vielu absorbciju;
- stimulē zarnu peristaltiku un veicina zarnu epitēlija reģenerāciju;
- regulē fermentēšanās procesus, novērš gāzu veidošanos (flatulence/uzpūšanās) un caureju;
- stiprina dzīvnieka zarnu imunitāti.
Probiotiķi un prebiotiķi — ar ko tie atšķiras?
Prebiotiķi ir ogļhidrāti, ar ko barojas probiotiskās baktērijas. Tas nozīmē, ka prebiotiķi stimulē labo baktēriju izplatību suņu un kaķu organismā, tādējādi stiprinot nespecifisko imunitāti. Visatpazīstamākie prebiotiķi ir fruktooligosaharīdi (FOS) un mannanoligosaharīdi (MOS). Abi regulē gremošanas trakta darbību un tiek fermentēti resnajā zarnā.
Kad suņiem un kaķiem vajadzētu dot probiotiķus?
Jāņem vērā, ka probiotiķi ir ļoti svarīgi un var palīdzēt lolojumdzīvniekam ne tikai antibiotiku kursa laikā.
- Probiotiķi sniedz atbalstu dzīvnieka organismam kopumā un palīdz novērst tādas gremošanas problēmas kā vēdera uzpūšanos, caureju, flatulenci un aizcietējumus.
- Probiotiķi lieti noder arī tad, ja dzīvniekam ir problēmas ar alerģijām vai uzturvielu nepanesību.
- Probiotiķus ieteicams lietot arī kucēnu, kaķēnu vai pieaugušu lolojumdzīvnieku attārpošanas laikā, kā arī ieviešot izmaiņas uzturā.
- Probiotiķi pozitīvi ietekmē imunitāti, tāpēc tos vēlams lietot gadījumos, ja ir paaugstināts infekcijas risks.
Silvija, kas rūpējas par trīsgadīgu franču buldoga kucīti un gatavojas dot probiotiķus, stāsta:
“Kopš Mindijai dodu probiotiķus, problēmas ar flatulenci un vēdera uzpūšanos ir pagaisušas. Ir redzams, ka viņa ir daudz priecīgāka un vairs nav tik izvēlīga. Kapsulas saturu var uzbērt uz barības. Tas ir ļoti ērti un nekādā veidā neietekmē barības garšu.”
Vai cilvēkiem paredzētos probiotiķus var lietot suņiem?
Mēs neesam pilnībā pārliecināti, ka, suņiem vai kaķiem dodot cilvēkiem paredzētos probiotiķus, tiks panākta vēlamā iedarbība, jo tie ir testēti saistībā ar lietošanu cilvēkiem, ne dzīvniekiem.
Mēs ieteiktu izmantot tos produktus, kas satur lolojumdzīvniekiem paredzētos probiotisko baktēriju celmus.
Tādējādi jūs varat būt droši, ka probiotiķi patiesi palīdzēs stabilizēt zarnu mikrofloru.
Ko izvēlēties — tikai probiotiķus vai probiotiķu un prebiotiķu kombināciju?
Probiotiķu un prebiotiķu kombinācija nodrošina optimālu atbalstu zarnu mikroflorai un paātrina tās reģenerāciju.
Mēs iesakām jūsu sunim vai kaķim lietot produktus, kas satur gan probiotiskās, gan prebiotiskās baktērijas. Kā piemēru šādam līdzeklim var minēt Vet Expert ražoto BioProtect.
Īpašības, kas raksturo lielisku probiotiķi
- Labi probiotiskie produkti ietver sastāvdaļas ar zinātniski pierādītu iedarbību, un to sastāvi izstrādāti tā, lai atsevišķie elementi veidotu sinerģiju un sniegtu labāko iespējamo rezultātu. Īpaša uzmanība jāpievērš produkta sastāvā iekļautajām probiotiskajām un prebiotiskajām baktērijām.
- Jāizvēlas produkti, kurus izstrādājuši eksperti, kas specializējas dzīvnieku uztura jomā un izceļas gan ar teorētiskām, gan praktiskām zināšanām. Šādu ekspertu iesaiste garantē produktu efektivitāti.
- Produktam jābūt ērti lietojamam un garšīgam, lai lolojumdzīvnieks ar prieku iesaistītos procesā.
- Produkts ir uzticams, un to iesaka veterinārārsti.
Jūsu veterinārārsta viedoklis ir svarīgs, tāpēc, izvēloties probiotiķi savam lolojumdzīvniekam, ņemiet to vērā. Dodot savam sunim vai kaķim labu probiotisko produktu, jūs varat būt droši, ka gremošanas sistēma saņems vislabāko atbalstu un jūsu lolojumdzīvnieks varēs baudīt veselīgu un prieka pilnu dzīvi. Lai atrastu šādu produktu, konsultējieties ar savu veterinārārstu.